Verslag Adviesraad Sociaal Domein - 16-3-2026

Aanwezig: 

Mevrouw C. van den Hoed - Voorzitter
Mevrouw D.J. Bouw - Notulist
Mevrouw R. van Veen - Lid
De heer H. Stoel - Lid
De heer P. Hulsman - Lid
De heer P. Baks- Lid
Mevrouw S. Scheringa - Lid Ik z
De heer J. Schonk  - Lid
De heer J. Smid - Lid
De heer T. Kruisinga - Lid
Mevrouw J. van Es - (Aspirant) Lid
De heer T. Heijman - (Aspirant) Lid

Afwezig m.k.: de heer S. Smits

0)    Toelichting stand van zaken Sociaal Domein 

Mevrouw G. van Bruchem geeft een toelichting op een aantal grote ontwikkelingen die gaande zijn binnen de gemeente en het sociaal domein. De geopolitieke situatie, alsmede de vorming van een nieuwe kabinet en andere grote bewegingen (waaronder het AZWA) zorgen voor de nodige onzekerheid. We wachten op nieuwe kaders die houvast geven voor de komende periode. Echter, omdat de visie sociaal domein nog steeds van toepassing is, kunnen we op hoofdlijn blijven doorgaan op de ingestoken weg. Voor wat betreft het programma sociaal domein zijn de volgende twee projecten actueel:
•    stevige lokale toegang
•    evaluatie beleidsplan en monitoring sociaal domein
Daarnaast is het integrale beleidsplan sociaal domein in december 2025 met twee jaar verlengd. Er wordt nu eerst geëvalueerd. Hier wordt de adviesraad bij betrokken. Daarna gaan we aan de slag met het nieuwe beleidsplan.

1)    Opening

De voorzitter heet alle aanwezigen van harte welkom en opent, zoals gebruikelijk, met een spreuk. Deze keer citeert zij Confucius; "De hele kunst van het spreken is begrepen te worden”. 

A)    Vaststellen agenda

Bij agendapunt 9 wordt opgemerkt dat het wenselijk was geweest om vooraf een onderliggend stuk of een nadere toelichting te ontvangen. Voor een aantal leden was hierdoor onvoldoende duidelijk wat precies werd beoogd, waardoor zij zich niet optimaal konden voorbereiden.
De agenda wordt ongewijzigd vastgesteld.

2) Mededelingen 

A)    De heer Smits is voorlopig afwezig bij zowel de ASDN-vergaderingen als de werkgroep Waardig Leven vanwege omstandigheden. 
B)    Met betrekking tot de procedure voor inschrijvingen voor betaalde workshops en trainingen, onder andere bij De Koepel, wordt afgesproken dat aanmeldingen hiervoor rechtstreeks worden gemeld bij de ambtelijk ondersteuner. Zij registreert de deelname per lid, mede in verband met de afhandeling van de binnenkomende facturen.
C)    De voorzitter deelt ter kennisgeving mee dat zij op woensdag 31 maart zal deelnemen aan het regionaal voorzittersoverleg van adviesraden. Dit overleg vindt tweemaal per jaar plaats.
D)    De voorzitter deelt mee dat er vanmiddag een bezoek is gebracht aan de Inclusief Groep (IG). De heer Balkenende heeft daarbij een toelichting gegeven op de huidige stand van zaken. Het beeld is positiever dan een half jaar geleden. Wel wordt al vier jaar gewacht op duidelijkheid over het toekomstperspectief.

3)    Notulen en actielijst van de vorige vergadering 16 februari 2026 

A)    Notulen

De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 

B)    Actielijst 

Actiepunt 301 (‘Beide overzichten met alle contactpersonen bundelen tot één document’) is nog niet afgerond, aangezien er nog enkele namen ontbreken. De voorzitter geeft aan zich in te spannen om dit zo spoedig mogelijk te realiseren. 
Actiepunt 305 (‘Jaarverslag aanpassen en delen met het college, de gemeenteraad en overige belanghebbenden’) is nog niet afgerond. Het jaarverslag dient nog te worden gedeeld.
Ten aanzien van actiepunt 306 (‘Moreel beraad concretiseren richting de Adviesraad Sociaal Domein’) wordt gemeld dat de betreffende commissie morgen bijeenkomt. Het actiepunt kan vooralsnog open blijven staan. 
De overige actiepunten zijn afgehandeld en kunnen van de actielijst afgehaald worden.  

4)    Adviezen en reacties

A)    Verordening Jeugdhulp

Met betrekking tot de Verordening Jeugdhulp wordt aangegeven dat er aanvankelijk onduidelijkheid bestond over de herkomst van de adviesvraag. Inmiddels is op vrijdag formeel het verzoek om advies uitgebracht door de beleidsmedewerker Jeugd van de gemeente Nunspeet, die hierin als trekker optreedt. Voor volgende week staat een digitale bijeenkomst gepland, waarbij per adviesraad één of twee afgevaardigden zullen aansluiten.
De opdracht voor het opstellen van de verordening is belegd bij NCOD, die hiervoor een voorstel heeft gedaan. De beleidsmedewerker is hier nauw bij betrokken geweest en heeft dit voorstel omarmd. Momenteel betreft het een conceptverordening; na besluitvorming door het college zal de definitieve verordening aan de gemeenteraad worden voorgelegd.
Aangegeven wordt dat er inhoudelijk geen sprake lijkt van ingrijpende beleidswijzigingen. In de bijgevoegde quickscan wordt het verschil tussen de huidige en de nieuwe situatie inzichtelijk gemaakt. De coördinator van de werkgroep Jeugd zal de eerdere verordening opvragen bij de beleidsmedewerker ter vergelijking.
Ten aanzien van de keuze om dit in NEO-verband en niet regionaal op te pakken, wordt aangegeven dat dit een bewuste keuze van de gemeente betreft, waarbij inhoudelijke overwegingen een rol zullen hebben gespeeld. Tot slot wordt opgemerkt dat de kosten voor jeugdhulpverlening voor veel gemeenten aanzienlijk zijn gestegen en in toenemende mate de begroting overschrijden.

B)    Verordening Wmo

Op 17 februari heeft er in NEO verband een bijeenkomst plaatsgevonden in het gemeentehuis van Oldebroek met als onderwerp ‘De concept verordening Wmo 2026’. Namens de ASDN zijn er nog enkele punten meegegeven op het concept dat er al heel goed uit zag. Naar aanleiding van de input tijdens deze bijeenkomst zal de verordening Wmo 2026 als concept worden aangeboden aan de adviesraden van de NEO- gemeenten voor een gevraagd advies. Omdat de voorzitter van de adviesraad in Oldebroek is teruggetreden, is de werkgroep Waardig Leven benaderd om de adviesvraag in NEO-verband op te pakken. De ambtelijk ondersteuner zal de betrokken beleidsmedewerker informeren dat de werkgroep Waardig Leven de kartrekkersrol op zich neemt en verzoeken om de relevante stukken toe te sturen. Ook wordt gevraagd wie binnen de gemeente Oldebroek als contactpersoon kan fungeren om hierover af te stemmen.
Daarnaast wordt aandacht gevraagd voor een zorgvuldige opmaak van de stukken, waaronder het opnemen van paginanummering en een datum.

C)    Schema cyclus adviezen en reacties

Ter kennisgeving gedeeld en er zijn geen vragen of opmerkingen.

5)    Ingekomen stukken 

A)    Ten aanzien van de lijst met interessante bijeenkomsten wordt opgemerkt dat de vermelding van de workshop op 2 april niet correct is. Daarnaast wordt aangegeven dat de workshop over AI als communicatietool plaatsvindt op 15 april. Deze wijzigingen zullen worden verwerkt in de lijst met interessante bijeenkomsten.
B)    Academieberichten februari 2026 van de Gelderse Academie            
Ter kennisgeving gedeeld en er zijn geen vragen of opmerkingen.
A)    Uitnodiging netwerkbijeenkomst + overige activiteiten en uitnodigingen        
Ter kennisgeving gedeeld en er zijn geen vragen of opmerkingen.
B)    Interessante artikelen uit het maandbericht Gezond Veluwe februari 2026     
Ter kennisgeving gedeeld en er zijn geen vragen of opmerkingen.

6)    Stand van zaken werkgroepen  

A)    Jong Nunspeet: 

1. Verslag WG 0-23_24-02-2026
Er wordt een opmerking gemaakt over de laatste alinea, waarin een afspraak met Stichting Welzijn Nunspeet (SWN) wordt genoemd. De vraag wordt gesteld of deze afspraak specifiek gericht is op jeugd. Aangegeven wordt dat er vanuit de werkgroep Waardig Leven reeds frequent contact is met SWN.
De heer Hulsman heeft contact gehad met SWN en daarbij toegelicht dat de werkgroep Jong Nunspeet zich richt op de leeftijdscategorie 0–23 jaar.

Daarnaast heeft de heer Hulsman overleg gevoerd met De Koepel. Daarbij is aangegeven in te willen zetten op een verordening. In dit kader wordt opgemerkt dat de participatieverordening per 1 januari 2027 wettelijk verplicht is voor iedere gemeente.

2. Concept Jaarplan 2026 met feedback
Er zijn geen vragen of opmerkingen. De voorzitter zal de feedback van beide werkgroepen bundelen ten behoeve van het jaarverslag.

B) Waardig Leven:

1. Verslag WG 16-60+_04-03-2026
Er heeft een periodiek bijpraatmoment met betrekking tot Werk en Inkomen plaats gevonden met de beleidsadviseurs de heer R. Vinke en mevrouw S. Ribberink. De volgende agendapunten kwamen aan de orde: 
-    Ontwikkelingen Participatiewet in Balans;
-    Herijking Uitvoeringsplan Bestaanszekerheid en schulden in 2026;
-    Monitoring/Evaluatie Beleidsplan Sociaal Domein;
-    Hoe het nu is met de vestiging van statushouders in Nunspeet?

De speerpunten in het concept jaarplan 2026 zijn besproken welke zinvol zijn in 2026. De voorzitter zal de feedback van beide werkgroepen bundelen ten behoeve van het jaarverslag.

Er zijn verder geen op- of aanmerkingen aangaande het verslag van de werkgroep Waardig Leven van 4 maart.

B)    Jaarplan 2026 

De bijgewerkte versie van het Jaarplan 2026 zal door de voorzitter per e-mail worden gedeeld met de leden van de ASDN. Leden worden verzocht binnen een week te reageren.
                        

7)    Jaarplanning vergaderen en beleidsonderwerpen 2026

A)    Stand van zaken geplande beleidsonderwerpen

Wmo verordening 2026 toevoegen aan de jaarplanning.     

8)    Heidag ASDN

Beide werkgroepen organiseren een dagdeel. De structuur blijft hetzelfde.

9)    Samenwerking binnen de ASDN\

Met betrekking tot de samenwerking binnen de ASDN wordt voorgesteld om de volgende ASDN-vergadering, met uitzondering van de behandeling van verordeningen, in het teken te laten staan van de onderlinge samenwerking. Geconstateerd wordt dat er momenteel relatief weinig samenwerking tussen de werkgroepen plaatsvindt. De heer Stoel en de heer Smid geven aan graag hierover mee te willen denken.

10)     Rondvraag

-    De heer Baks merkt op dat hij de indruk heeft dat er tijdens overleggen soms veel wordt gesteld en benadrukt daarbij het belang om te blijven uitgaan van de rol van de adviesraad als vertegenwoordiger van de inwoners.
-    De voorzitter meldt dat zij samen met de coördinator van de werkgroep Jong Nunspeet een gesprek hebben gevoerd met de heer Baks. Zijn eerste termijn loopt per 1 april af; hij heeft besloten een tweede termijn te aanvaarden.

11)     Afsluiting 

    De voorzitter sluit de vergadering en bedankt alle aanwezigen voor hun inzet en bijdrage.         

Volgende vergadering: 13 april 2026
 

Contact

Nu gesloten